Wśród zabytków Gminy Dźwierzuty prym wiodą obiekty sakralne oraz zachowana częściowo architektura dworska, stąd miłośników historii i zabytków zachęcamy do zwiedzenia:
Dźwierzuty:
- kościół ewangelicki wzniesiony w 1399 roku według wzorów architektury późnogotyckiej, gruntownie przebudowany po pożarze w 1693 roku wzgogacony wówczas o elementy barokowe. Wśród wystroju wnętrza warto zwrócić uwagę na ołtarz z 1599 r., ambonę z 1675 r. oraz prospekt organowy z 1750 r.
- kościół katolicki z 1882 r. - konsekrowany pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w 1884 r. Zbudowany w stylu neogotyckim - jednonawowy ze strzelistą wieżą i półkolistym prezbiterium ze stylowym wyposażeniem wnętrza.
Targowo - poewangelicki kościół katolicki (od 1986 r.) - budowany przez 50 lat (1884 - 1934) z obrobionych kamieni polnych. Zbudowany na miejscu kościoła z 1405 r., a rozebranego w 1823 roku. Obok kościoła masywna dzwonnica.
Rańsk - kościół ewangelicki - prosta budowla z kamieni polnych z niewysoką wieżą z muru pruskiego - przykład mazurskiej sztuki ludowej zbudowany w całości przez miejscowych rzemieślników w latach 1815 - 1827.
- Zespół dawnego młyna;
- budynki folwarczne z XIX w.
Sąpłaty - w budynku dawnej szkoły mieści się Muzeum Regionalne - gromadzące przedmioty codziennego użytku gospodarstw wiejskich na Mazurach
Małszewko - spichlerz z początków XX w., nawiązujący stylowo do architektury ruskiej.
Rezerwat przyrody Kulka - rezerwat florystyczny, zwany też rezerwatem roślinności stepowej (pontyjskiej). Utworzony został w 1955r., celem zachowania (ze względów naukowych i dydaktycznych) fragmentu lasu ze stanowiskami flory pontyjskiej i roślin chronionych. Liczący 12,39 ha powierzchni rezerwat ciągnie się wąskim pasem o przeciętnej szerokości 20 30m i dł. ok. 25 000m wzdłuż wschodniego brzegu rynnowego jeziora Łęgsk. Roslinność tu występująca: sasanka łąkowa, sparceta piaskowa, drikiew żółtawa, pięciomik piaskowy, gorycz pagórkowy, groszek czerniejący, ciemiężyk białkowy.
W wielu miejscowościach na terenie Gminy zachowały się zabytkowe dwory i parki dworskie: m.in. w Budach, Grądach, Małszewku, Jabłonce, Rogalach, Zalesiu, Orzynach i Popowej Woli
MAPA ZABYTKÓW