TRASA „ROWEREM PO KOLEI”
Długość około 30,8 km, w tym na terenie Gminy Dźwierzuty około 22,7 km
Trasa powstała na dawnym torowisku kolejowym. Asfaltowa ścieżka wiedzie przez malownicze tereny – pola, lasy i wąwozy. Na całej długości przecina się z drogami publicznymi, dlatego w tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność. Najpiękniejsze odcinki biegną w pobliżu jeziora Wałpusz, jeziora Łęsk oraz Łąk Dymerskich.
Całe 30,8 km przejedziemy wjeżdżając na ul. Ostrołęckiej w Szczytnie.
Po przejechaniu około 2 km po lewej stronie jest zjazd do miejscowości Lemany, gdzie znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy.
Po przejechaniu kolejnego kilometra natrafiamy na zjazdy: w prawą stronę do jeziora Wałpusz, w lewo do jeziora Lemany. W tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ścieżka przecina się z drogą gminną.
Jadąc około 5,5 km od początku trasy dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą krajową nr 58. W tym miejscu należy zsiąść z roweru i przy zachowaniu szczególnej ostrożności przekroczyć jezdnię, by dalej kontynuować podróż ścieżką rowerową.
Po przejechaniu kolejnego kilometra dojeżdżamy do miejscowości Ochódno, gdzie przy budynku byłego dworca PKP znajduje się Miejsce Obsługi Rowerzystów – wiata z ławkami. Niedaleko przejeżdżamy przez wiadukt, z którego rozciąga się urokliwy widok na okolicę.
Jadąc dalej przekraczamy granicę gminy Szczytno i wjeżdżamy do gminy Dźwierzuty. Przed nami jeszcze około 22,7 km malowniczo położonej ścieżki rowerowej. Na jej całej długości znajduje się 10 wiaduktów.
Po przejechaniu 3 km, po lewej stronie mijamy miejscowość Nowe Kiejkuty.
Dalej, w odległości około 1,5 km ścieżka przecina się z drogą wojewódzką Nr 600. W tym miejscu należy zsiąść z roweru i przy zachowaniu szczególnej ostrożności przekroczyć jezdnię.
Po przejechaniu około 1 km docieramy na przepięknie położony wiadukt w miejscowości Jabłonka. Warto zatrzymać się tu na chwilę, by poobserwować okolicę.
Po przejechaniu około 2,5 km po lewej stronie mijamy miejscowość Olszewki.
Jadąc dalej wjeżdżamy do stolicy gminy – miejscowości Dźwierzuty. W stolicy gminy warto zatrzymać się na dłużej. To tu znajduje się Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz swoją siedzibę mają inne instytucje publiczne. W Dźwierzutach znajdują się liczne sklepy, firmy usługowe a także punkt gastronomiczny. To także lokalizacja ogólnodostępnych obiektów rekreacyjnych i sportowych – m.in. boisk Orlik przy szkole, plaży nad jeziorem Sasek Wielki (przy wyjeździe na Pasym), Parku Centralnego z amfiteatrem, fontanną i placem zabaw dla dzieci, Parku Oponarium w lesie gminnym oraz Parku Terapeutyczny przy drodze krajowej nr 57. W Dźwierzutach znajduje się także zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski z końca XVII w., w którym rokrocznie w sezonie letnim organizowane są koncerty muzyki organowej i kameralnej, a także zabytkowy neogotycki kościół katolicki. W Dźwierzutach przy skrzyżowaniu z drogą powiatową znajduje się pierwsze w gminie Miejsce Obsługi Rowerzystów.
Około 3 km za Dźwierzutami, po lewej stronie, możemy dostrzec wody jeziora Szepankowskiego. Trasa w tym miejscu biegnie wzdłuż rozległych kompleksów leśnych.
Dalej, po prawej stronie, mijamy Targowską Wolę, a za kolejne 2 km znajduje się skręt w drogę gminną na Grodziska.
Ścieżka rowerowa biegnie jednak dalej prosto, by za około 1300 m dotrzeć do drugiego i ostatniego w gminie Dźwierzuty Miejsca Obsługi Rowerzystów w Popowej Woli. W tym miejscu znajdują się Łąki Dymerskie, które są największym w Europie zlotowiskiem żurawi. Ten użytek ekologiczny zajmuje powierzchnię około 300 ha. Oprócz żurawi można obserwować tam rzadkie gatunki ptaków jak np. bąk, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, derkacz, kropiatka, wąsatka i srokosz.
Jadąc dalej prosto dojeżdżamy do granicy powiatu szczycieńskiego i powiatu olsztyńskiego. Tam trasa kończy swój bieg (około 2,5 km od ostatniego MOR).
Foldery zawierające mapy turystyczne i opisy wszystkich tras rowerowych wyznaczonych na terenie powiatu szczycieńskiego znajdują się w Urzędzie Gminy w Dźwierzutach. Serdecznie zapraszamy!
Szlak "Babska Chata"
Trasa pełna wzniesień i zjazdów. Ciekawostką trasy jest Muzeum Regionalne Ziemi Mazurskiej w Sąpłatach.
0,0 km | Wyjeżdżamy z rynku w Pasymiu i jedziemy drogą w kierunku Dźwierzut. | |
5,0 km |
Po przejechaniu 5 km znajdujemy się w wsi Grzegrzółki. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i kierujemy się do wsi Rusek Wielki. |
|
8,0 km |
Mijamy Rusek Wielki, we wsi skręcamy w prawo w kierunku Sąpłat. Jadąc po trasie widzimy jezioro Ruskie. |
|
12,5 km |
Po ok. 4,5 km wjeżdżamy do Sąpłat. Z daleka widoczny jest budynek z czerwonej cegły (dawna szkoła), obecnie m.in. siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Mazurskiej. Zostało ono założone w 1978 roku przez panie: Marynę Okęcką -Bromkową i Zofię Kubicką - nazwane "Babską chatą". Po zwiedzeniu muzeum cofamy się do drogi prowadzącej w kierunku Dźwierzut. Mamy do przejechania około 7,5 km. |
|
20,0 km |
Jesteśmy w Dźwierzutach. Znajduje się tu siedziba władz gminnych. Możemy tu zwiedzić zabytkowy kościół ewangelicko - augsburski pochodzący z XIV w.przebudowany po pożarze w 1695 roku oraz kościół rzymsko - katolicki p.w. Św. Trójcy, neogotycki wybudowany w latach 1880 - 1884, następnie posilić się w miejscowym barze. Z Dźwierzut wracamy prosto do Pasymia. Mamy do pokonania około 13 km. Po drodze mijamy wieś Małszewko położoną nad jeziorem i wieś Grzegrzółki. |
|
35,0 km |
Jeżeli nie pokusimy się na odwiedzenie Dźwierzut, to do Pasymia wrócimy po przejechaniu 33 km, natomiast gdy skusimy się na lody w Dźwierzutach nasza trasa wyniesie 35 km. |