Gmina Dźwierzuty wita na oficjalnej stronie internetowej!
Dodano 2015-07-08 07:30:12 przez Administrator Urzędu Gminy

W przeglądzie brało udział 8 zespołów. Impreza odbywała się w Mazurskim Gościńcu, znanym nam z pięknie ukwieconego miejsca a występy zespołów odbywały się na wolnym powietrzu na przygotowanej scenie. Z naszym zespołem była Maria Trochomowicz – Przewodnicząca Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Szczytnie, która zachwycona była tą imprezą kulturalną. Bardzo miła też była jej opinia dotycząca naszego Zespołu wypowiedziane po zakończeniu występu słowami: „dziewczyny – jestem z Was dumna”. Bo istotnie nasz występ był udany także
w naszej ocenie. Potwierdziła to też publiczność, która reagowała brawami, włączaniem się do śpiewu i tańcami przed sceną. Tu także uwagę zwrócił na siebie Jan Kowalczyk – perkusista, popisując się ruchem scenicznym. Żywe piosenki sprzyjały temu ruchowi, co się podobało publiczności. Zauważony przez publiczność został także Janusz – muzyk Zespołu, której podobała się jego gra na akordeonie. Panie zwróciły na siebie uwagę strojami, które się bardzo podobały publiczności. To wszystko sprawiło, że w Zespole zapanowała radość, którą uzupełniły głośne słowa publiczności: „Wrzosy – I-sze miejsce”. Występy nie były jednak oceniane a miały tylko charakter przeglądu artystycznego.  Po zakończeniu Przeglądu Stanisław Malinowski – Przewodniczący Zarządu  Oddziału Rejonowego Związku Emerytów i Rencistów w Piszu dokonał jego podsumowania, wręczając zespołom dyplomy i okolicznościowe upominki, którym były na odpowiedniej podstawie nutki w złotym kolorze i słodki upominek. Zespół „Wrzosy” wręczył podziękowanie na tę okoliczność. Zespoły zaproszone zostały na poczęstunek, umilany zabawa taneczną. W tego typu przeglądzie zespół brał udział czwarty raz.

 

Kierownik Zespołu „Wrzosy”

- Bogumiła Siedlecka

więcej
Dodano 2015-07-06 14:43:59 przez Administrator Urzędu Gminy
Obrazek

4 lipca 2015r. w trzynasty dzień od przesilenia letniego w Orzynach odbyła się się Magiczna Noc Świętojańska. Inicjatorem magicznych zdarzeń letniej nocy było Sołectwo Orzyny przy współudziale Gminy Dźwierzuty. Wszystko tego wieczoru było niezwykłe: pogoda, liczba uczestników oraz bogaty program imprezy. Zanim nastąpiły letnie tańce na trawie, dzieci miały okazję odwiedzić osadę Elfów, które przygotowały wiele zabaw i gier dla najmłodszych nawiązujących do zabaw sprzed wieków.  Czarownice poprzebierały dzieci w peruki i odpowiednie odzienie i rozpoczęły się gry m.inn. toczenie jajka smoka, wrzucanie podkowy, toczenie koła, malowanie kamieni  i inne.  Wszyscy uczestnicy czarodziejskich atrakcji oraz zwycięskie elfy otrzymały nagrody i upominki (gry planszowe, przybory sportowe, słodycze). Można było również z rodziną przejechać się bryczką z Gospodarstwa Patataj z Jabłonki po okolicy oraz skosztować specjałów kulinarnych przygotowanych przez miejscowe gospodynie, jak chłopski garnek, kartoflak, sielawa oraz duży wybór ciast. Tuż po zmroku nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Zebranych gości w imieniu mieszkańców powitał Sołtys Orzyn Wiesław Domalewski, który wyraził radość z ponownego spotkania na Nocy Świętojańskiej w Orzynach. Na uroczystości sobótkowe przybyło wielu gości : Starosta Powiatu Szczycieńskiego Jarosław Matłach, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska, władze Gminy Dźwierzuty z Wójt Gminy Marianną Szydlik na czele, radni gminy, przedstawiciele instytucji powiatowych i gminnych oraz  mieszkańcy sołectwa i sąsiednich miejscowości. Oficjalni goście zostali udekorowani – kobiety wianki na głowę, a panowie zgrzebne wdzianko. Następnie licznie zgromadzona publiczność obejrzała plenerowy spektakl „Kres sobótkowej nocy” w  wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej DOMALESIA. Widzowie przenieśli się w czasie do dawnej pruskiej osady,  gdzie mieszkańcy wiedli  codzienne życie rybaków, myśliwych, rolników. Po ciężkiej pracy świętowano, szczególnie latem. Już wtedy ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie obchodziły święto związane z letnim przesileniem, w czasie najkrótszej nocy w roku. Grupa teatralna w blasku ognia zatańczyła taniec nocy, miłości i radości. Życie związane z rytmami pór roku i z przyrodą zostało zmienione przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego, którzy narzucili plemionom nową religię i obyczaje. To wszystko w namacalny, pieczołowicie przygotowany pod względem artystycznym przekaz: scenariusz, scenografia, kostiumy, muzyka, wprowadziły widzów w burzliwą historię mazurskiej ziemi. Za widowiskowy spektakl aktorzy otrzymali gorące brawa i podziękowania.                                                        

Nawiązując do współczesności zainicjowano nocną zabawę przy znanym przeboju.  Do tańca przygrywał zespół FULL SERWIS, którego muzyka bardzo przypadła tańczącym do gustu, zabawa trwała do świtu. W przerwie między pląsami Sołtys zorganizował konkurs wiedzy o regionie. Pytania głównie związane były z historią gminy i sołectwa. Do konkursu przystąpiło 13 odważnych uczestników. Jak się okazało nawet zwyciężczyni Pani Natalia Kolińska-Jakubowicz nie odpowiedziała na wszystkie pytania. Główną nagrodą był kwietnik- sarenka z kwiatami, pozostali otrzymali słoiczki orzyńskiego miodu i drobne upominki.
Widać było, że tętnica życiem i roztańczona biesiada zakończyła się ogromną satysfakcją gości, mieszkańców i organizatorów.
Honorowy Patronat nad imprezą objął Starosta Szczycieński, patronat medialny „Kurek Mazurski”.

więcej
Dodano 2015-07-06 14:40:03 przez Administrator Urzędu Gminy
Obrazek

4.07.2015 - Letnie spotkania w Babskiej Izbie w Sąpłatach 4.07.2015 - Letnie spotkania w Babskie Muzeum Mazurskie w Szczytnie, Oddział Muzeum Warmii i Mazur oraz Izba Regionalna BABSKA IZBA w Sąpłatach w dniu 4 lipca 2015r. zaprosili na Letnie spotkania w Babskiej Izbie w Sąpłatach pamięci Maryny Okęckiej-Bromkowej. Spotkanie miało charakter Festynu Rodzinnego, integrującego mieszkańców wsi i turystów oraz przypomnieniu o istniejącym tam Muzeum Regionalnym. Izba Regionalna w Sąpłatach powstała na bazie zbiorów, które gromadziły kobiety z Sąpłat i sąsiedniego Julianowa, zrzeszone w klubie gospodyń. Kolekcja - dla której przyjęto nazwę „Babska Izba”, ponieważ dominowały w niej dawne przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie domowym - powstawała od 1978r. przy współpracy Maryny Okęckiej-Bromkowej (1922-2003), znanej olsztyńskiej folklorystki, pisarki, dziennikarki. W 1997r. zbiory ulokowano w budynku zlikwidowanej szkoły podstawowej w Sąpłatach Obecnie opiekę nad zbiorami przejęła emerytowana nauczycielka Pani Zofia Kubicka, pomysłodawczyni corocznych letnich spotkań.

W programie spotkania przewidziano m.in.: zabawy, gry, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych atrakcji oraz zabawę taneczną przy muzyce serwowanej przez „DJ Studenta”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Olsztyn. Obecna na imprezie redaktor Anna  Minkiewicz – Zaremba przeprowadziła kilka konkursów dla dzieci m.inn. na odgadnięcie ścieżki dźwiękowej z filmów dla dzieci oraz wiedzy na temat izby regionalnej. Wszyscy uczestnicy konkursów oraz zgromadzeni otrzymali gadżety Radia Olsztyn. Relacja ze spotkania na stronie internetowej Radia Olsztyn – Radio Olsztyn pełne lata – 05.07.2015r. "Skarby muzeum w Sąpłatach koło Dźwierzut". Również uczestnicząca w letnim spotkaniu Wójt Gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik podarowała dzieciom kolorowe kubki.                                                     

Jak to bywa na rodzinnych piknikach nieodłącznym elementem biesiady jest poczęstunek, a ten przygotowany przez miejscowe gospodynie był wyjątkowy smaczny. Gościom szczególnie smakowały pierogi i szczupak. Dzieci natomiast ustawiały się w kolejce do loterii, w której każdy los wygrywał. W przyjaznej, letniej aurze, przy suto zastawionych stołach miło było pogawędzić i potańczyć w wakacyjną noc.

 

więcej
Dodano 2015-07-06 11:10:51 przez Administrator Urzędu Gminy
Obrazek

W dniu 02.07.2015 r. na terenie Gminy Dźwierzuty odbyły się ćwiczenia jednostek OSP. Komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, druh Konrad Podpora zorganizował ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego (drogowego) i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do Dźwierzut przybyły następujące OSP: Linowo, Miętkie, Rańsk, Rumy, Targowo. Na początku instruktorzy z Komendy Powiatowej PSP w Szczytnie omówili zasady i techniki uwalniania osób poszkodowanych z pojazdów, a następnie druhowie przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Kilkugodzinnym ćwiczeniom przyglądali się: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dźwierzutach, druhna Jolanta Łomiak i naczelnik wydziału operacyjno – szkoleniowego KP PSP, st. kpt. Zbigniew Stasiłojć. Na uwagę zasługuje fakt, że w ćwiczeniach wzięły udział strażaczki – ratowniczki z OSP Rumy i Targowo. Trzy młode druhny bardzo dobrze poradziły sobie z obsługą narzędzi hydraulicznych, mimo tego, że stwierdziły, iż są trochę za ciężkie. Po zakończonych ćwiczeniach Komendant Gminny serdecznie podziękował druhom za przybycie i obiecał organizować koncentracje gminne jednostek OSP cyklicznie.

                                                                                                                  /tekst i zdjęcia: st. kpt. Zbigniew Stasiłojć/

więcej
Dodano 2015-07-01 08:54:14 przez Administrator Urzędu Gminy

Wójt Gminy Dźwierzuty informuje o rozpoczęciu prac nad „Rocznym programem współpracy Gminy Dźwierzuty z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2016”.

W związku z powyższym zapraszam przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Dźwierzuty do przedstawienia się, przedłożenia statutów oraz swoich zamiarów działań i propozycji do rocznego programu współpracy.

Informacje należy przekazać w formie pisemnej:

-  elektronicznie na adres e-mail:  info@ug-dzwierzuty.pl  lub,

-  pocztą na adres: Urząd Gminy ul. Niepodległości 6, 12-120 Dźwierzuty lub,

-  osobiście do pok. nr 13 w Urzędzie Gminy

Formularz zgłoszenia propozycji do projektu w wersji elektronicznej do pobrania poniżej

Propozycje do Programu należy składać do końca sierpnia 2015 roku.

Załączniki


Opis
Formularz zgłaszania propozycji do programu wspólpracy 2016.doc pobierz
więcej

strony:

« | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | »

Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Polityka Cookies
[zamknij]